Haber ve Duyurular

Haber ve Duyurular

Diyabetik Baklava Cemil Baba
Diyabetiklere Özel Baklava!

Baklavacı Cemil Baba’dan Yine Bir İlk;

İzmir’in ünlü baklavacısı Cemil Baba, Diyabetikler için hazırladığı baklavayı EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalına onaylatarak bir ilki gerçekleştirdi. 

Baklava şüphesiz 7’den 70’e hepimizin sevdiği eşsiz bir lezzet. İkramın baş tacı. Hele bir de incecik özenle açılmış hamuru, mis gibi tereyağı ve leziz antep fıstıklarıyla pişirilip özel kıvamlı baklava şerbetiyle buluştuğunda tarifi imkansız bir lezzet şöleni yaşamaya hazırsınız demektir.

Dört dörtlük hazırlanmış gerçek bir baklavayı damağınızla buluşturduğunuz anda duyduğunuz hazzı tarif etmeye kelimelerin yetmediğine çoğu kez şahit olduk.

Ne var ki; bazı insalar bu lezzetten sağlık gerekçesiyle mahrum kalmak zorunda bırakıldılar. Diyabetikler, ya da bilinen adıyla Şeker Hastaları... Bazı kaçamaklar yapılsa da rahatsız edici durumlarla karşılaşmak malesef kaçınılmaz oluyor.

Cemil Baba Baklavaları, İzmir’de kendi alanında rakip tanımayan bir lezzete ve haklı üne sahip. Diyabetiklerle baklavalarının önüne giren engelleri kaldırmaya karar veren Cemil Baba Ar-Ge ekibi bu soruna çözüm üretebilmek için 3 yıllık uzun deneme süreçlerinin ardından ulaştığı çözümü İzmir’in en yetkin kurumlarından biriyle onay sürecine taşıdı.

Üretimi gerçekleştirilen diyabetiklere özel baklavalar, EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalında çeşitli testlere tabi tutuldu.

Klinikte yatan diyabetli bireylere kendi rızaları alınarak, ara öğün olacak şekilde verildi ve sıkı kan şekeri takipleri doktorlar tarafından yapıldı. “Yapılan tetkikler sonucu şekeri kontrol altında olan diyabetik hastalarda kan şekerinde belirgin artışlar gözlenmemiştir” onayı 54148036-250 sayı numarasıyla resmi olarak onaylanarak bu alanda bir ilk gerçekleşmiş oldu.

Büyük bir özen ve ustalıkla hazırlanan diyabetiklere özel baklavalar, Cemil Baba raflarında yerini alarak diyabetiklerle bu eşsiz lezzetin arasına giren tüm engeller aşılmış oldu.

Diyabetiklere özel baklavalar, Cemil Baba’nın Hatay Merkez, Bornova, Buca ve Karabağlar şubesinden günün her saati alınabilir.

Şunu da belirtmekte fayda var; Diyabetliler, kendileri için özel hazırlanan baklavanın 2 dilimlik porsiyonuyla şimdilik yetinmek zorundalar.